Az elmúlt években látványosan megváltozott az, ahogyan a családi házak tulajdonosai a fűtéshez viszonyulnak. Monoron, Gyömrőn, Vecsésen és a környező településeken is egyre több ingatlanban jelenik meg a jól ismert radiátorok helyett egy másfajta megoldás: a falra szerelt beltéri egységek, amelyek csendesen és hatékonyan fűtik a lakást – és hűteni is tudnak.
Ez a változás nem véletlen. Az energiatakarékosság, a korszerű technológiák iránti igény, valamint az egyre tudatosabb lakosság is hozzájárult ahhoz, hogy a un. hőszivattyús rendszerek gyorsan terjedni kezdtek a régióban is.
Ezek a modern megoldások nem a klasszikus „kazán + csövek + radiátorok” elven működnek. A hőszivattyúk a környezetből (levegőből, talajból, vízből) nyerik ki az energiát, és azt elektromos áram segítségével hasznosítják fűtésre vagy hűtésre. Egyes típusok a meleg vizet is képesek előállítani, így akár teljesen ki is válthatják a meglévő rendszereket.
A térségben leggyakrabban a levegő-víz hőszivattyúkat választják, de egyre többen érdeklődnek a levegő-levegő hőszivattyúk iránt is – utóbbiakat sokan klímaként ismerik, ám ma már fűtésre is kiválóan használhatók, főleg jól szigetelt otthonok esetén. Nem ritka, hogy egy családi ház teljes fűtését és hűtését is egy ilyen rendszer látja el – kevesebb kábelezés, gyorsabb kivitelezés, alacsonyabb beruházási költség mellett.
Ha valaki most építkezik vagy korszerűsít, érdemes tájékozódni arról, hogyan működik a hőszivattyú, milyen típusai léteznek, és milyen megtérülésre lehet számítani a jelenlegi energiaárak mellett.
Az ilyen rendszerek telepítésére már nemcsak új építésű házaknál van lehetőség: sokan panel- vagy társasházakban is használják őket kiegészítő fűtésként, főként az átmeneti időszakban, amikor a távfűtés még nem indult el, de már hűvösek az esték.
A hőszivattyúk elterjedése nemcsak energiatakarékossági, hanem környezetvédelmi szempontból is előnyös. Nincs füst, nincs égéstermék, nincs szén-monoxid, és ha zöldárammal (pl. napelemmel) kombinálják, akár teljesen karbonsemleges fűtést is lehet velük kialakítani.
Bár a technológia néhány éve még „újdonságnak” számított, ma már teljesen bevett megoldásnak tekinthető. Egyre több információ érhető el az interneten is, ahol részletesen bemutatják, hogyan működik, mire érdemes figyelni a tervezésnél, és mik a különbségek az egyes típusok között. Érdemes utánajárni.